All Products
-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Contact Person :
Wendy Wang
Phone Number :
+86 27 50185150
Keywords [ security uncooled infrared camera module ] match 346 Products.
67g Infrared Detector 8μm-14μm Spectral Range
| Sensor: | Uncooled Focal Plane Arrays |
|---|---|
| Spectral Range: | 8μm To 14μm |
| Pixel Pitch: | 12μm |
TWIN612 Thermal Imaging Module Sharp & Clear Images with ±2℃ or ±2% Accuracy
| Resolution: | 640x512 |
|---|---|
| Power Consumption: | 0.8W |
| Spectral Range: | 8~14μm |
High Sensitivity VOx Thermal Sensor 400x300 / 17μm for Harsh Environments
| Sensor: | FPA Vanadium Oxide |
|---|---|
| Size: | 30x19.8x7.32mm |
| Type: | Uncooled Microbolometer |
Outdoor LWIR Thermal Camera Core 640x512 25.4mm×25.4mm×35mm
| Resolution: | 640x512 |
|---|---|
| Power Consumption: | 0.8W |
| Spectral Range: | 8~14μm |
Affordable Smartphone Attachment Thermal Imaging Camera with 120×90 Resolution and 12μm Pixel Size Wafer-Level-Package
| Detector Type: | Uncooled Focal Plane Array Microbolometer |
|---|---|
| Detector Package: | Wafer-level-package |
| Resolution: | 120×90 |
Portable and Cost-Effective iMC112 Thermal Imaging Module with 120×90 Resolution
| Resoultion: | 120×90/12μm |
|---|---|
| Detector Type: | Uncooled VOx FPA Microbolometer |
| Used For: | AloT, Machine Vision, Industrial Vision, Security Monitoring |
12μm Pixel Pitch LWIR Camera with VPC/ USB3.0/ GigE/ Cameralink Extension Components
| Weight: | 67g |
|---|---|
| Typical NETD: | <40mK |
| Pixel Pitch: | 12μm |
Cooled Optical Gas Imaging Camera 320x256 / 30μm RoHS Certificate
| Sensor: | IR Sensor |
|---|---|
| Technology: | Infrared |
| Resolution: | 320x256 / 30μm |
MCT MWIR Cooled Thermal Module 640x512 / 15μm For Long Range Detection
| Resolution: | 640x512 / 15μm |
|---|---|
| NETD: | ≤20mK |
| Spectral Range: | 3.7~4.8μm MW |
MWIR Cooled Infrared Thermal Imaging Detector for Surveillance Camera
| Technology: | Infrared Thermal Imaging |
|---|---|
| Resolution: | 640x512/12μm |
| Application: | Security Monitoring |

