All Products
-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Contact Person :
Wendy Wang
Phone Number :
+86 27 50185150
Keywords [ high resolution thermal camera module ] match 494 Products.
Focal Plane Array Uncooled Infrared Detector 400x300 / 17μm VOx Material
| Type: | Microbolometer |
|---|---|
| Resolution: | 400x300 |
| Spectral Range: | 8~14μm |
256x192 12μm Vox Microbolometer Detector Sensor
| Resolution: | 256x192 / 12μm |
|---|---|
| Frame Rate: | 50/60Hz |
| Size: | 23x13x7.32mm |
Integral Rotary Stirling Cryo Cooler with Miniature Closed Cycle Cooling System
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>400mW |
|---|---|
| MTTF: | >10000h |
| Stable Power Consumption: | <3.2W (130mW@100K@20℃) |
Integral Rotary Stirling Cycle Cryocooler Assembly Low Consumption
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>550mW |
|---|---|
| Stable Power Consumption: | <7W (250mW@77K@20℃) |
| Working Temperature: | -45℃~+85℃ |
Mid Wavelength Cooled Infrared Detector 640x512 15μm
| Technology: | Infrared |
|---|---|
| Material: | MCT |
| Type: | Cooled Infrared Detector |
400mW Split Rotary Stirling Engine Cryocooler Low Consumption
| Cooling Power: | (@100K@20℃)>400mW |
|---|---|
| Stable Power Consumption: | <3.5W (130mW@100K@20°C) |
| Working Temperature: | -45℃~+85℃ |
15μm 640x512 Cooled MWIR Infrared Detector For Remote Monitoring System
| Resolution: | 640x512/12μm |
|---|---|
| NETD: | ≤17mK (F2); ≤18mK (F4) |
| Spectral Range8~14μm: | 3.7~4.8μm MW |
15μm 640x512 Cooled MWIR Infrared Detector with RS058 Integral Stirling Cooler
| Resolution: | 640x512/12μm |
|---|---|
| NETD: | ≤17mK (F2); ≤18mK (F4) |
| Spectral Range8~14μm: | 3.7~4.8μm MW |
MCT Material MWIR Infrared Detector 320x256 / 30μm for Fast Integration
| Cryo Cooler: | RS058/RS046H |
|---|---|
| Resolution: | 320x256/30μm |
| Size: | 142x58.5x71mm |
Type II Superlattice Cooled Infrared Detectors Long Wave 320x256 / 30μm
| Resolution: | 320x256 / 30μm |
|---|---|
| NETD: | ≤25mK (F2) |
| Spectral Range: | 7.7~9.5μm LW |

