-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Vox Microbolometer Uncooled Infrared Detector with 640×512 Resolution 12μm Pixel Pitch and NETD<40mK for Thermal Imaging
| Resolution | 640×512/12μm | Frame Rate | 50/60Hz |
|---|---|---|---|
| Size | 17.3×17.3mm | Weight | <2.5g |
| NETD | <40mK | Spectral Range | 8~14μm |
| Highlight | Vox Microbolometer Uncooled Infrared Detectors,6.5g Uncooled Infrared Detectors |
||
Apex612W is a WLP package VOx uncooled infrared FPA detector with 640×512 resolution, 12μm pixel pitch, high sensitivity and NETD<30mK. It can detect infrared thermal radiation in the spectral range of 8 to 14μm.
The Apex612W thermal camera sensor adopts WLP packaging process and integrated TEC technology, meeting requirements for high reliability, long life, and stable operation. It provides clear thermal imaging in harsh environments including total darkness, rainstorms, snow, and sand storms.
This uncooled LWIR sensor is widely used in predictive maintenance, security & monitoring, outdoors, ADAS, firefighting & rescue, and other industrial applications.
- Materials: VOx
- Package: WLP
- Pixel Pitch: 12μm
- Resolution: 640×512
- Spectral Range: 8μm~14μm
- High Sensitivity, NETD<30mK
- TEC Inside Ensures Stable Working
- Thermal Response Time: <12ms (Customizable)
- High Reliability & Strong Environmental Adaptability
| Model | Apex612W |
|---|---|
| Sensitive Material | VOx |
| Package | Wafer-Level |
| Resolution | 640×512 |
| Pixel Size | 12μm |
| Spectral Response | 8μm~14μm |
| NETD | <40mK |
| Output Signal | Built-in 14 bits ADC |
| Thermal Response Time | <12ms |
| Max. Frame Rate | 50Hz |
| Power Consumption | <150mW |
| Size(mm) | 17.3×17.3 |
| Weight(g) | <2.5g |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
The Apex612W thermal imaging detector is widely used in thermography, security & monitoring, outdoors, law enforcement & rescue, ADAS, UAV payloads, and many other industrial applications.
- Deep Technical Expertise: With many years of experience in research, development, and application of infrared sensor technology, we have strong capabilities across chip design, wafer fabrication, packaging and testing, and system integration.
- Focused on Innovation: Committed to driving technological breakthroughs in thermal imaging, constantly pushing boundaries in NETD, SWaP, and operating temperature.
- Diversified Product Portfolio: Offering comprehensive range of infrared detection components—both cooled and uncooled—providing tailored solutions for various industries.
- Rigorous Reliability Validation: Supported by robust quality management system with multiple testing procedures to ensure long-term stability and reliability.
- Professional Technical Support: Our engineering team works closely with customers to accelerate system integration, improve efficiency, and shorten time-to-market.
• Gray white is more suitable for targets with small temperature differences
• Red and blue is more suitable for scenes where problem points need to be identified
• Iron red is the standard color palette for the power industry
Note: The thermal temperature remains unchanged regardless of which palette you choose.
• Standard lens: Suitable for normal targets at appropriate distances
• Telephoto lens: Suitable for relatively small targets viewed from long distances
• Wide angle lens: Better for seeing more detail of objects at close distances
• Macro lens: For viewing very tiny targets at close distances, such as chip circuits

