-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
High Resolution 640x512 12μm FPA Uncooled IR Detector with Wafer Level Packaging for Thermal Night Vision
| Resolution | 640x512 | Pixel Size | 12μm |
|---|---|---|---|
| Package | Wafer Level Packaging | Material | Vanadium Oxide |
| Size | 17.3×17.3mm | Weight | <2.5g |
| NETD | <40mK | Wavelength | 8~14μm |
| Highlight | FPA Uncooled IR Detector,Uncooled IR Detector 640x512 |
||
The Apex612W uncooled thermal imaging detector represents our advanced Wafer Level Packaging (WLP) detector series, delivering exceptional thermal imaging performance for demanding applications.
Wafer Level Packaging (WLP) technology enables high vacuum packaging directly on the entire MEMS wafer, followed by scribing and cutting to produce individual infrared detectors. This cost-effective approach achieves fully optimized SWaP-C (Size, Weight, Power, and Cost) parameters while supporting mass production capabilities.
With high resolution 640x512 array and reduced 12μm pixel size, the Apex612W FPA infrared detector provides superior thermal imaging quality with 327,680 pixels. The larger array delivers more detailed images to meet requirements for higher resolution and wider field of view applications.
- Fully optimized SWaP-C applications
- Suitable for various infrared products
- Wide range of thermal imaging applications
- Fast supply chain with high volume production
| Model | Apex612W |
|---|---|
| Sensitive Material | VOx |
| Package | Wafer-Level |
| Resolution | 640×512 |
| Pixel Size | 12μm |
| Spectral Response | 8μm~14μm |
| NETD | ﹤40mK |
| Output Signal | Built-in 14 bits ADC |
| Thermal Response Time | ﹤12ms |
| Max. Frame Rate | 50Hz |
| Power Consumption | ﹤150mW |
| Size(mm) | 17.3×17.3 |
| Weight(g) | <2.5g |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
- Thermography
- Security & Monitoring
- Thermal Night Vision
- Smart Building
Our Vision: To push the boundaries of sensing and transform the way people connect with the world around them.
Our Mission: To harness the power of infrared sensing technology to transform industries worldwide, enabling smarter decisions, safer environments, and a more connected future.
Our Value: To create advanced infrared technology that makes the world a better place.

