-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Miniature 640×512 12μm Uncooled IR Detector with Vanadium Oxide Microbolometer for LWIR Imaging
| Type | Microbolometer | Material | Vanadium Oxide |
|---|---|---|---|
| Resolution | 640×512 | Spectral Range | 8~14μm |
| Pixel Pitch | 12μm | NETD | <40mK |
| Weight | <2.5g | Size | 17.3×17.3mm |
| Highlight | Miniature Uncooled Ir Detector,Uncooled Ir Detector 256x192 |
||
The Apex612W is a Wafer Level Packing (WLP) uncooled thermal detector featuring vanadium oxide (VOx) microbolometer technology. This long wave infrared detector covers the 8 to 14μm spectral range with 640×512 resolution and 12μm pixel size.
- Light Weight: <2.5g
- Small Size: 17.3×17.3mm
- Low Power Consumption
- Affordable Price
- Fast supply and delivery chain
| Model | Apex612W |
|---|---|
| Sensitive Material | VOx |
| Package | Wafer-Level |
| Resolution | 640×512 |
| Pixel Size | 12μm |
| Spectral Response | 8μm~14μm |
| NETD | <40mK |
| Output Signal | Built-in 14 bits ADC |
| Thermal Response Time | <12ms |
| Max. Frame Rate | 50Hz |
| Power Consumption | <150mW |
| Size(mm) | 17.3×17.3 |
| Weight(g) | <2.5g |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
The Apex612W uncooled microbolometer detector is widely used in Thermography, Security & Monitoring, Outdoors, UAVs Payload, Epidemic Prevention, ADAS, Intelligent Hardware, Smart Building, Smart Home, AIoT and more.
- Complete Documentation: Product manuals, setup guides, and selection references
- Development & Testing Assistance: Sample integrated testing and performance evaluation
- Advanced Developer Toolkit: SDKs, APIs, algorithms, and debugging tools
- Remote Technical Support: 24/7 support with quick response times
- Warranty: Original parts and strict process adherence
What is infrared thermal imaging?
Infrared thermal imaging utilizes infrared radiation and thermal energy to gather information about objects. It converts invisible infrared radiation into visible infrared thermal images showing temperature distribution across target surfaces. Different objects and even different parts of the same object have varying radiation abilities and infrared reflection strengths.
What can infrared imaging be used for?
- Night vision
- Search & rescue
- Non-destructive testing
- Epidemic prevention
- Thermography
- Security & monitoring
- Firefighting
What is a thermal imaging module?
A thermal imaging module typically consists of an infrared detector, infrared lens, and hardware electronics with embedded software and algorithms. It represents the minimum functional unit of a thermal imaging device.

