All Products
-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Contact Person :
Wendy Wang
Phone Number :
+86 27 50185150
Keywords [ high resolution thermal camera module ] match 494 Products.
Smartphone-connected Uncooled 256×192/12μm Thermal Camera for Electrical Hotspots and Mobile Applications
| Infrared Detector Resolution: | 256×192/12μm |
|---|---|
| Output Data: | 14bit Raw |
| Temperature Measurement Accuracy: | Greater Of ±2℃ / ±2% |
Smartphone-compatible 25Hz 256×192/12μm Infrared Thermal Imaging Module Plug-in Thermal Camera
| Infrared Detector Resolution: | 256×192/12μm |
|---|---|
| Lens (HFOV/FL): | 56°/ 3.2mm |
| Output Data: | 14bit Raw |
VOx Uncooled Thermal Camera Core Longwave with Various IR Lenses
| Resolution: | 400x300 / 17μm |
|---|---|
| Frame Rate: | 25Hz/30Hz/50Hz/60Hz |
| Temperature Range: | -20℃~+550℃ (Customizable) |
Cooled Optical Gas Imaging MWIR Camera Module with 10mK NETD and 320x256 Resolution for Carbon Monoxide Detection
| NETD: | 10mK (F1.5) |
|---|---|
| Function: | Gas Leak Detection |
| Spectral Range: | 4.5±0.1μm~4.7±0.1μm |
320x256/30μm Cooled Infrared MWIR Camera Module with 10mK NETD for Optical Gas Imaging and Gas Leakage Detection
| Frame Rate: | 30Hz |
|---|---|
| Resolution: | 320x256 / 30μm |
| Spectral Range: | 3.2±0.1~3.5±0.1μm |
MCT MWIR Mid Wave Cooled Thermal Imaging Module 640x512 15μm
| Resolution: | 640x512 / 15μm |
|---|---|
| NETD: | ≤20mK |
| Spectral Range: | 3.7~4.8μm MW |
Linear LWIR Thermal Camera Core Uncooled 400x300 50Hz
| Resolution: | 400x300 / 17μm |
|---|---|
| Frame Rate: | 25Hz/30Hz/50Hz/60Hz |
| NETD: | <30mK |
Wafer Level Drone Thermal Camera Core Uncooled 640x512/12μm
| Resolution: | 640x512 |
|---|---|
| Power Consumption: | 0.7W |
| Spectral Range: | 8~14μm |
Vanadium Oxide Uncooled Drone Thermal Camera Core Tiny Size 640x512 30Hz
| Resolution: | 640x512 |
|---|---|
| Power Consumption: | 0.7W |
| Spectral Range: | 8~14μm |
LWIR VOx Thermal Imaging Module 640x512 Integrated Into Infrared Camera
| Resolution: | 640x512 |
|---|---|
| Power Consumption: | 0.8W |
| Spectral Range: | 8~14μm |

