-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
RS058 High Wear Resistant Stirling Cryo Cooler with 550mW Cooling Power and 10000hrs MTTF Integrated Dewar Cooler Assembly
| Cooling Power | (@77K@20℃)>550mW | Stable Power Consumption | <7W (250mW@77K@20℃) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 116x58.5x71mm |
| Highlight | RS058 Integrated Dewar Cooler Assembly,7W Integrated Dewar Cooler Assembly,Integrated Stirling Cryo Cooler |
||
RS058 Stirling Cryo Cooler, Integrated Dewar Cooler Assembly for Cooled Infrared Detectors
RS058 is an integral rotary stirling cryocooler which provides a miniature closed cycle cooling system to ensure a cryogenic working environment for the normal operation of cooled infrared detectors. With the MTTF more than 10,000 hours, the RS058 cryo cooler exceeds expectations when integrated into various terminal products and operates for extended periods.
Its motor windings are separated from the working gas to prevent contamination. High wear-resisting coating and clean room assembly are applied to prolong lifetime and ensure high reliability. For compactness, the electronic drive is built-in. An onboard temperature sensor offers stand-by, remote shutdown and over-temperature protection options. Integrate Detector Dewar Cooler Assembly (IDDCA) is implemented to achieve compactness and efficiency.
- MTTF > 10,000 hours
- Cooling Power: (@77K@20℃) > 550mW
- Cooling Time: < 5 minutes (250J@77K@20℃)
- Low Consumption
- Low Noise
- Built-in Drive Electronics
| Model | RS058 |
|---|---|
| Type | Integral Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | > 10,000 hours |
| Size (mm) | 116 × 58.5 × 71 |
| Weight | < 430g |
| Cooling Power | (@77K@20°C) > 550mW |
| Working Temperature | -45°C ~ +85°C |
| Storage Temperature | -56°C ~ +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 18-28VDC/12-16VDC |
| Max Power Consumption | < 13W |
| Steady Power Consumption | < 7W (250mW@77K@20°C) |
| Cooling Time | < 5min (250J@77K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ8mm |
| Electronics | Internal |
| Integration Method | IDDCA |
The RS058 integrated dewar cooler assembly is used to provide cryogenic environment for cooled infrared detectors.
- Deep Technical Expertise: With many years of experience in the research, development, and application of infrared sensor technology, we have built strong capabilities across chip design, wafer fabrication, packaging and testing, as well as system integration.
- Focused on Innovation: We are committed to driving technological breakthroughs in thermal imaging, constantly pushing the boundaries in NETD, SWaP, and operating temperature.
- Diversified Product Portfolio: Backed by independent R&D and multiple technical pathways, we offer a comprehensive range of infrared detection components—both cooled and uncooled.
- Rigorous Reliability Validation: Supported by a robust quality management system, our products undergo multiple testing procedures to ensure long-term stability and reliability.
- Professional Technical Support: Our engineering team works closely with customers' R&D and product teams to accelerate system integration and improve efficiency.
Low light needs natural light and transforms weak natural light image into enhanced electronic image through image intensifier.
Active IR actively emits infrared light and uses infrared beam reflected by the target. It has very poor concealment.
Thermal imaging doesn't need any light and is a passive infrared night vision that detects infrared radiation difference between targets and scene or different parts of an object. It is not affected by changes in surrounding lighting conditions, during night or even in fog, rain and other harsh environments.
In most cases, you cannot. But infrared rays can't penetrate walls, and also glass can block IR. So, if you don't want to be detected, you can conceal behind glass or walls to block the thermal imaging.

