-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
RS046 400mW Cooling Power Integrated Dewar Cooler Assembly with Compact Mechanical Structure and Low Power Consumption
| Cooling Power | (@77K@20℃)>400mW | MTTF | >10000h |
|---|---|---|---|
| Stable Power Consumption | <3.2W (130mW@100K@20℃) | Working Temperature | -45℃~+85℃ |
| Size | 95.6x81x46mm | Weight | <260g |
| Highlight | Self Developed Integrated Dewar Cooler Assembly,Compact Integrated Dewar Cooler Assembly |
||
400mW RS046 Integral Rotary Stirling Cryocooler for Cooled Infrared Detectors
RS046 is a self-developed integral rotary stirling cryocooler by SensorMicro. It has a cryogenic working environment to cool sensors, scientific instruments and optics etc.
With compact mechanical structure, and advanced c-rings sealing, RS046 detector dewar cooler (ddc) was specially developed to fit the applications where low input power, volume and weight are the most important parameters.
It has highly efficient, dependable, proven performance solutions that meet customer's specific performance requirements.
- MTTF>10000hrs
- Cooling Power: (@77K@20℃)>400mW
- Cooling Time: <4.5mins(150J@77K@20℃)
- Small Size
- Low Noise
- Low Consumption
| Model | RS046 |
|---|---|
| Type | Integral Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | >10000hrs |
| Size (mm) | 95.6×81×46 |
| Weight | <260g |
| Cooling Power | (@77K@20°C)>400mW |
| Working Temperature | -45°C~ +85°C |
| Storage Temperature | -56°C~ +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 24-32VDC/9-12VDC |
| Max Power Consumption | <12W |
| Steady Power Consumption | <3.2W (130mW@100K@20°C) |
| Cooling Time | <4.5min (150J@77K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ6.4mm |
| Electronics | External |
| Integration Method | IDDCA |
The RS046 integrated dewar cooler assembly is used for provide cryogenic environment for the cooled infrared detectors.
- Requirement Analysis
- Scenario Assessment
- Product Selection
- Customized Solutions
- Rapid Delivery
- System Integration & Testing
- Technical Training
- Application Guidance
- Remote Diagnostics
- Warranty Service
- Firmware Upgrades
- Technical Maintenance

