All Products
-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Contact Person :
Wendy Wang
Phone Number :
+86 27 50185150
Keywords [ stirling cycle cryocooler low consumption ] match 10 Products.
RS058 Integral Rotary Stirling Cryocooler with Low Consumption and MTTF>10000hrs for Cooling Power>550mW
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>550mW |
|---|---|
| Stable Power Consumption: | <7W (250mW@77K@20℃) |
| Working Temperature: | -45℃~+85℃ |
Low Consumption RS058 Stirling Cryocooler with Built-in Drive Electronics and MTTF>10000hrs for Infrared Detectors
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>550mW |
|---|---|
| Stable Power Consumption: | <7W (250mW@77K@20℃) |
| Working Temperature: | -45℃~+85℃ |
RS046 Integral Rotary Stirling Cryo Cooler with Low Noise MTTF>10000hrs and Cooling Power>400mW for Infrared Detectors
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>400mW |
|---|---|
| MTTF: | >10000h |
| Stable Power Consumption: | <3.2W (130mW@100K@20℃) |
Lightweight Integral Rotary Stirling Cryocooler with 750mW Cooling Power and Built-in Drive Electronics
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>750mW |
|---|---|
| Stable Power Consumption: | <12W (550mW@77K@20℃) |
| Working Temperature: | -45℃~+85℃ |
RS046 Integral Rotary Stirling Cryocooler with 400mW Cooling Power, 10000hrs MTTF, and Compact Size for Miniature Closed Cycle Cooling
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>400mW |
|---|---|
| MTTF: | >10000h |
| Stable Power Consumption: | <3.2W (130mW@100K@20℃) |
400mW Cooling Power RS046 Integral Rotary Stirling Cryocooler with 10000h MTTF and Low Power Consumption
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>400mW |
|---|---|
| MTTF: | >10000h |
| Stable Power Consumption: | <3.2W (130mW@100K@20℃) |
RS058 High Wear Resistant Stirling Cryo Cooler with 550mW Cooling Power and 10000hrs MTTF Integrated Dewar Cooler Assembly
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>550mW |
|---|---|
| Stable Power Consumption: | <7W (250mW@77K@20℃) |
| Working Temperature: | -45℃~+85℃ |
Lightweight Integral Rotary Stirling Cryocooler with 750mW Cooling Power and Built-in Drive Electronics
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>750mW |
|---|---|
| Stable Power Consumption: | <12W (550mW@77K@20℃) |
| Working Temperature: | -45℃~+85℃ |
RS079 750mW Low Noise Compact Integrated Dewar Cooler Assembly for Cryogenic Applications
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>750mW |
|---|---|
| Stable Power Consumption: | <12W (550mW@77K@20℃) |
| Working Temperature: | -45℃~+85℃ |
RS079 750mW Cooling Power Integrated Dewar Cooler Assembly with Built-In Drive Electronics and Low Noise Stirling Cryocooler
| Cooling Power: | (@77K@20℃)>750mW |
|---|---|
| Stable Power Consumption: | <12W (550mW@77K@20℃) |
| Working Temperature: | -45℃~+85℃ |
1

