-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
400mW Cooling Power Integral Rotary Stirling Cryocooler with 10000h MTTF and Compact Size for Infrared Detectors
| Cooling Power | (@77K@20℃)>400mW | MTTF | >10000h |
|---|---|---|---|
| Stable Power Consumption | <3.2W (130mW@100K@20℃) | Working Temperature | -45℃~+85℃ |
| Size | 95.6x81x46mm | Weight | <260g |
| Highlight | RS046 Integral Rotary Stirling Cryocooler,400mW Integral Rotary Stirling Cryocooler |
||
The RS046 is a self-developed integral rotary Stirling cryocooler by SensorMicro, designed to provide cryogenic working environments for cooling sensors, scientific instruments, and optics.
With its compact mechanical structure and advanced C-rings sealing, the RS046 detector dewar cooler (DDC) was specially developed for applications where low input power, volume, and weight are critical parameters.
This solution offers highly efficient, dependable, and proven performance that meets specific customer requirements.
- MTTF > 10,000 hours
- Cooling Power: >400mW (@77K@20℃)
- Cooling Time: <4.5 minutes (150J@77K@20℃)
- Small Size
- Low Noise
- Low Consumption
| Model | RS046 |
|---|---|
| Type | Integral Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | >10,000 hours |
| Size (mm) | 95.6 × 81 × 46 |
| Weight | <260g |
| Cooling Power | >400mW (@77K@20°C) |
| Working Temperature | -45°C to +85°C |
| Storage Temperature | -56°C to +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 24-32VDC / 9-12VDC |
| Max Power Consumption | <12W |
| Steady Power Consumption | <3.2W (130mW@100K@20°C) |
| Cooling Time | <4.5min (150J@77K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ6.4mm |
| Electronics | External |
| Integration Method | IDDCA |
The RS046 integrated dewar cooler assembly provides cryogenic environments for cooled infrared detectors.
High sensitivity and excellent performance: World-leading technology in infrared industry
Various infrared detectors available: Both uncooled and cooled IR detectors in different formats and pixel sizes
Volume production to ensure fast delivery: Three production lines with annual production capability up to millions of detectors
Infrared thermal imaging is a method that utilizes infrared radiation and thermal energy to gather information about objects. It converts invisible infrared radiation into visible infrared thermal images showing temperature distribution of the target surface. Different objects and even different parts of the same object have different radiation ability and infrared reflection strength.
- Night vision
- Search & rescue
- Non-destructive testing
- Epidemic prevention
- Thermography
- Security & monitoring
- Firefighting
A thermal imaging module typically consists of an infrared detector, infrared lens, and hardware electronics with embedded software and algorithms. It represents the minimum functional unit of a thermal imaging device.

