-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
384x288 Resolution 17μm Pixel Pitch LWIR Thermal Camera Core with Intelligent Alarm System
| Resolution | 384x288/17μm | NETD | <50mK |
|---|---|---|---|
| Spectral Range | 8~14μm | Field Of View | 37°x28° |
| Highlight | LWIR Thermal Night Vision Camera,Thermal Night Vision Camera 384x288,GST Thermal Imaging Core |
||
384x288 / 17 μm Vehicle Mounted Infrared Thermal Camera with Thermal Imaging, Intelligent Alarm
The N-Driver384S vehicle-mounted infrared module integrates a self-developed 384x288 / 17μm uncooled LWIR detector. This thermal camera module provides drivers with clear road information at any time through thermal imaging, without interference from vehicle headlights or harsh weather conditions. It also includes an intelligent alarm system to provide advance warnings, helping to prevent serious traffic accidents.
We offer various mature and stable infrared thermal imaging solutions to meet diverse customer requirements.
- Wide Observation Field of View
- Intelligent Alarm System
- All-weather Application
- High Speed Data Transmission
- High Reliability & Stability
| Model | N-Driver 384S |
|---|---|
| IR Detector Performance | |
| Resolution | 384x288 |
| Pixel Pitch | 17μm |
| Spectral Range | 8~14μm |
| NETD | <50mk |
| Image Display Performance | |
| Focal Length | 9.7mm |
| Field of View | 37°×28° |
| Video Output Format | FPD-Link Ⅲ |
| Output Image Frame Rate & Resolution | DV 384x288@50Hz |
| System Features | |
| Start-up Time | ≤8s (Room Temperature) |
| Heater | When the Window Temperature is Lower than 2°C±2°C, Start Heating by Itself When the Window Temperature is Higher than 7°C±2°C, Turn off Heating by Itself |
| Compensation Algorithm | Automatic Shutter Compensation |
| Image Algorithm | Automatic Brightness Contrast/Image Enhancement |
| Communication Interface | RS232, Baud rate: 115200bps |
| Pedestrian / Vehicle Detection | Pedestrian & Vehicle Detection (With Algorithm Control Box) |
| Electrical Features | |
| Supply Voltage | DC8V±0.5V |
| Overall Power Consumption | ≤2W@8V Power Supply, Window Heating is off ≤5W@8V Power Supply, Window Heating is on |
| Operating Range | |
| Observe Range | Person: 1.8m×0.5m ≥150m Car: 2.3m×2.3m ≥300m |
| Detect Range | Person ≥80m Car ≥100m |
| External Cable Connection | |
| Cable Length | 4m |
| Standard External Interface | Power Supply+Video+Serial Port: LKX 06003M-D-1 (HSD LVDS4+2P Assembly Straight Head) |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (mm) | 36.0x36.0x52.0 (Without Cable) |
| Weight | 140g±3g (Without Cable) |
| Environmental Characteristics | |
| Operation Temperature | -40°C~ +85°C |
| Storage Temperature | -45°C ~ +90°C |
| Environmental Test | Salt Spray: ISO16750-4; Harsh Level IV Industrial Solvent: GB/T28046.5-2013 |
| Reliability Test | Vibration: ISO16750-3, Grade A Flame Retardant: GB8410, Grade B Stone Impact: ISO16750-3, Grade A ESD: Contact Discharge ±8KV, Air Discharge ±15KV |
| Package | Sealed Case IP67 |
| Certification | |
| EMC | / |
The N-driver 384S automotive thermal imaging camera is widely used in Advanced Driver Assistance Systems.
- Product Customization: Adjust configurations and adapt algorithms to meet industry-specific requirements
- On-Site Technical Support & Training: Provide core customers with hands-on system setup and operational training
- Joint Innovation for New Products & Markets: Collaborate with customers to co-develop innovative infrared application solutions
Infrared thermal imaging is a method that utilizes infrared radiation and thermal energy to gather information about objects. It converts invisible infrared radiation into visible infrared thermal images showing temperature distribution of the target surface. Different objects and even different parts of the same object have different radiation ability and infrared reflection strength.
- Night vision
- Search & rescue
- Non-destructive test
- Epidemic prevention
- Thermography
- Security & monitoring
- Firefighting
A thermal imaging module usually consists of an infrared detector, infrared lens and hardware electronics with software and algorithm embedded. It is the minimum unit of a thermal imaging device.

