-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
N-Driver384 384x288 Resolution 17μm Pixel Pitch All-weather Infrared Camera Module for Safe Driving
| Resolution | 384x288/17μm | NETD | <50mK |
|---|---|---|---|
| Spectral Range | 8~14μm | Field Of View | 37°x28° |
| Highlight | 384x288 Night Vision Infrared Camera,50mK Night Vision Infrared Camera |
||
384x288 / 17μm N-Driver384 Vehicle Mounted Night Vision Infrared Camera for Safe Driving
The N-Driver384 vehicle-mounted infrared module is specifically designed for driver safety in harsh environments including total darkness, rain, snow, fog, and dust. It features an uncooled LWIR infrared detector with a resolution of 384x288 and 17μm pixel size.
This infrared camera module enables drivers to see clear thermal images up to 300 meters beyond vehicle headlight range, eliminating concerns about interference from oncoming high beams.
The N-Driver384 infrared camera module has broad application potential in autonomous driving, vehicle assisted driving (ADAS), and specialized vehicle applications.
- Resolution: 384x288
- Pixel Pitch: 17μm
- NETD <50mk
- Extended Distance of View
- All-weather Application
- High Speed Data Transmission
- High Reliability & Stability
| Model | N-Driver 384 |
|---|---|
| IR Detector Performance | |
| Resolution | 384x288 |
| Pixel Pitch | 17μm |
| Spectral Range | 8~14μm |
| NETD | <50mk |
| Image Display Performance | |
| Focal Length | 9.7mm |
| Field of View | 37°×28° |
| Video Output Format | CVBS |
| Output Image Frame Rate & Resolution | PAL 768x576@25Hz |
| System Features | |
| Start-up Time | ≤8s (Room Temperature) |
| Heater | When window temperature is lower than 2°C±2°C, starts heating automatically When window temperature is higher than 7°C±2°C, turns off heating automatically |
| Compensation Algorithm | Automatic Shutter Compensation |
| Image Algorithm | Automatic Brightness Contrast/Image Enhancement |
| Communication Interface | RS232, Baud Rate: 115200bps/CAN Communication, Speed 500kbps |
| Pedestrian/Vehicle Detection | / |
| Electrical Features | |
| Supply Voltage | DC9V~32V |
| Overall Power Consumption | ≤3.5W@24V Power Supply, Window Heating off ≤9W@24V Power Supply, Window Heating on |
| Operating Range | |
| Observe Range | Person: 1.8m×0.5m ≥150m Car: 2.3m×2.3m ≥300m |
| Detect Range | / |
| External Cable Connection | |
| Cable Length | 4m |
| Standard External Interface | Power Supply: DC5.5*2.1 Female Connector Video: RCA Lotus Male Connector Serial Port: SM 2.54-3P Male Connector (Pin) |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (mm) | 40.0x36.0x58.0 (Without Cable) |
| Weight | 150g±3g (Without Cable) |
| Environmental Adaptation | |
| Operation Temperature | -40°C ~ +85°C |
| Storage Temperature | -45°C ~ +90°C |
| Environmental Test | Salt Spray: ISO16750-4; Harsh Level IV Industrial Solvent: GB/T28046.5-2013 |
| Reliability Test | Vibration: ISO16750-3, Grade A Flame Retardant: GB8410, Grade B Stone Impact: ISO16750-3, Grade A ESD: Contact Discharge ±8KV, Air Discharge ±15KV |
| Package | Sealed Case IP67 |
| Certification | |
| EMC | EMC Test Certification (ISO10605, ISO11452-4, ISO11452-2, ISO7637-2) |
The N-Driver 384 automotive thermal imaging camera is widely used in Advanced Driver Assistance Systems (ADAS).
In-House Infrared Detector Technologies
- 8-inch 0.11μm VOx Uncooled Infrared Detectors
- 8-inch 0.5μm MCT Cooled Infrared Detectors
- 8-inch 0.5μm T2SL Cooled Infrared Detectors
Production Capacity & Advantages
- 6 million self-developed infrared detectors per year
- 30,000 m² semiconductor fabrication facility
- 20,000 m² cleanroom area
Low light requires natural light and transforms weak natural light images into enhanced electronic images through image intensifiers.
Active IR actively emits infrared light and uses infrared beams reflected by the target. It has very poor concealment.
Thermal imaging doesn't require any light and is a passive infrared night vision system that detects infrared radiation differences between targets and scenes or different parts of an object. It is not affected by changes in surrounding lighting conditions, during night, or even in fog, rain, and other harsh environments.
In most cases, you cannot block thermal imaging. However, infrared rays cannot penetrate walls, and glass can block IR. Therefore, if you don't want to be detected, you can conceal yourself behind glass or walls to block thermal imaging.

