-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
N-Driver 384 Vehicle Mounted Thermal Camera with 384x288 Resolution 17μm Pixel Pitch and 50mK NETD
| Resolution | 384x288/17μm | NETD | <50mK |
|---|---|---|---|
| Spectral Range | 8~14μm | Field Of View | 37°x28° |
| Highlight | Vehicle Mounted Thermal Camera 17uM,Uncooled Vehicle Mounted Thermal Camera,Uncooled Thermal Camera 384x288 |
||
N-Driver384 with 384x288/17μm infrared detector is one of the N-Driver series vehicle-mounted infrared modules developed by SensorMicro. This advanced thermal imaging system enhances driver's visual capability in challenging conditions.
Featuring razor-sharp live imaging, extremely wide viewing range, incredible durability in diverse harsh environments, instant installation on any vehicles, and high affordability for limited budgets, the N-Driver384 infrared camera module is the perfect choice for driving assistant vision systems.
SensorMicro specializes in the design, manufacture, sales and marketing of thermal detector sensors and thermal image sensor modules. We provide customers with various infrared thermal imaging solutions that shorten secondary development time and significantly reduce costs.
- Clear Thermal Imaging in Night Vision
- Extended Distance Viewing Capability
- All-weather Application
- Easy Integration
- High Reliability & Stability
| Model | N-Driver 384 |
|---|---|
| IR Detector Performance | |
| Resolution | 384x288 |
| Pixel Pitch | 17μm |
| Spectral Range | 8~14μm |
| NETD | <50mk |
| Image Display Performance | |
| Focal Length | 9.7mm |
| Field of View | 37°×28° |
| Video Output Format | CVBS |
| Output Image Frame Rate & Resolution | PAL 768x576@25Hz |
| System Features | |
| Start-up Time | ≤8s (Room Temperature) |
| Heater | When the Window Temperature is Lower than 2°C±2°C, Start Heating by Itself When the Window Temperature is Higher than 7°C±2°C, Turn off the Heating by Itself |
| Compensation Algorithm | Automatic Shutter Compensation |
| Image Algorithm | Automatic Brightness Contrast/Image Enhancement |
| Communication Interface | RS232, Baud Rate: 115200bps/CAN Communication, Speed 500kbps |
| Pedestrian/Vehicle Detection | / |
| Electrical Features | |
| Supply Voltage | DC9V~32V |
| Overall Power Consumption | ≤3.5W@24V Power Supply, Window Heating is off ≤9W@24V Power Supply, Window Heating is on |
| Operating Range | |
| Observe Range | Person: 1.8m×0.5m ≥150m Car: 2.3m×2.3m ≥300m |
| Detect Range | / |
| External Cable Connection | |
| Cable Length | 4m |
| Standard External Interface | Power Supply: DC5.5*2.1 Female Connector Video: RCA Lotus Male Connector Serial Port: SM 2.54-3P Male Connector (Pin) |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (mm) | 40.0x36.0x58.0 (Without Cable) |
| Weight | 150g±3g (Without Cable) |
| Environmental Adaptation | |
| Operation Temperature | -40°C ~ +85°C |
| Storage Temperature | -45°C ~ +90°C |
| Environmental Test | Salt Spray: ISO16750-4; Harsh Level IV Industrial Solvent: GB/T28046.5-2013 |
| Reliability Test | Vibration: ISO16750-3, Grade A Flame Retardant: GB8410, Grade B Stone Impact: ISO16750-3, Grade A ESD: Contact Discharge ±8KV, Air Discharge ±15KV |
| Package | Sealed Case IP67 |
| Certification | |
| EMC | EMC Test Certification (ISO10605, ISO11452-4, ISO11452-2, ISO7637-2) |
The N-driver 384 automotive thermal imaging camera is widely used in Advanced Driver Assistance Systems (ADAS).
- Product Customization: Adjust configurations and adapt algorithms to meet industry-specific requirements
- On-Site Technical Support & Training: Provide core customers with hands-on system setup and operational training
- Joint Innovation for New Products & Markets: Collaborate with customers to co-develop innovative infrared application solutions

