-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
N-Driver 384x288 17μm Uncooled Vehicle Mounted Thermal Camera with 50mK NETD for Night Vision
| Resolution | 384x288/17μm | NETD | <50mK |
|---|---|---|---|
| Spectral Range | 8~14μm | Field Of View | 37°x28° |
| Highlight | Vehicle Mounted Thermal Camera Uncooled,Vehicle Mounted Thermal Camera 384x288 |
||
The N-Driver 384 with 384x288/17μm infrared detector is part of the N-Driver series vehicle-mounted infrared modules, designed to enhance driver's visual capability in challenging conditions.
- Clear Thermal Imaging in Night Vision
- Extended Viewing Distance
- All-weather Application Capability
- Easy Integration with Existing Systems
- High Reliability & Stability
| Model | N-Driver 384 |
|---|---|
| IR Detector Performance | |
| Resolution | 384x288 |
| Pixel Pitch | 17μm |
| Spectral Range | 8~14μm |
| NETD | <50mk |
| Image Display Performance | |
| Focal Length | 9.7mm |
| Field of View | 37°×28° |
| Video Output Format | CVBS |
| Output Image Frame Rate & Resolution | PAL 768x576@25Hz |
| System Features | |
| Start-up Time | ≤8s (Room Temperature) |
| Heater | Automatic heating when window temperature is lower than 2°C±2°C, turns off when higher than 7°C±2°C |
| Compensation Algorithm | Automatic Shutter Compensation |
| Communication Interface | RS232, Baud Rate: 115200bps/CAN Communication, Speed 500kbps |
| Electrical Features | |
| Supply Voltage | DC9V~32V |
| Overall Power Consumption | ≤3.5W@24V (Heating off) ≤9W@24V (Heating on) |
| Operating Range | |
| Observe Range | Person: 1.8m×0.5m ≥150m Car: 2.3m×2.3m ≥300m |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (mm) | 40.0x36.0x58.0 (Without Cable) |
| Weight | 150g±3g (Without Cable) |
| Environmental Adaptation | |
| Operation Temperature | -40°C ~ +85°C |
| Storage Temperature | -45°C ~ +90°C |
| Package | Sealed Case IP67 |
The N-Driver 384 automotive thermal imaging camera is widely used in Advanced Driver Assistance Systems (ADAS) for enhanced safety and visibility.
- Product Customization: Adjust configurations and adapt algorithms to meet industry-specific requirements
- On-Site Technical Support & Training: Provide hands-on system setup and operational training
- Joint Innovation: Collaborate to co-develop innovative infrared application solutions
SensorMicro thermal camera modules are widely used in many industries including:
- Thermography: Power Maintenance, Machine Vision, Building HVAC, Predictive Maintenance
- Security & Monitoring: Safe City, Infrastructure Monitoring, Border Security
- Firefighting & Rescue: Forest Fire Prevention, Search & Rescue
- UAVs Payload: Equipment Inspection, Enforcement & Rescue
- Personal Vision: Outdoor Leisure, Animal Observation
- ADAS: Autonomous Driving, Advanced Driver Assistant System
- AIoT: Smart Home, Intelligent Hardware, Robots
- Others: Enhanced Flight Vision, Gas Detection, Agriculture, Scientific Research

