-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
RS046H Split Integrated Dewar Cooler Assembly with 400mW Cooling Power, Compact 45x34x67mm Size, and Low Power Consumption <3.5W
| Cooling Power | (@100K@20℃)>400mW | Stable Power Consumption | <3.5W (130mW@100K@20°C) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 45x34x67mm |
| Weight | <250g | MTTF | >10000h |
| Highlight | Split Integrated Dewar Cooler Assembly,RS046H Integrated Dewar Cooler Assembly |
||
RS046H 400mW Split Rotary Stirling Cryocooler for Cooled Infrared Detectors
RS046H is a split version of the RS046 rotary stirling cooler developed by SensorMicro. With the same compressor structure as RS046, the split format RS046H features an even more compact size.
The cold finger in RS046H dewar cooler maintains the same diameter as the RS046 cooler but with a shorter length. The split design separating the compressor and cold finger provides flexibility for specialized infrared system designs. Additionally, separating the cooled detector from the vibration source makes RS046H optimal for applications requiring minimal vibration and specific environmental conditions.
Due to its lightweight construction, miniaturization, and low power consumption, the RS046H cryo cooler integrates easily into various terminal products, significantly reducing costs while meeting diverse customer customization requirements.
- MTTF > 10,000 hours
- Cooling Power: (@100K@20℃) > 400mW
- Cooling Time: < 5 minutes (110J@100K@20℃)
- Small Size
- Low Noise
- Low Power Consumption
| Model | RS046H |
|---|---|
| Type | Split Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | > 10,000 hours |
| Size (mm) | 45×34×67 Φ38×70 |
| Weight | < 250g |
| Cooling Power | (@100K@20°C) > 400mW |
| Working Temperature | -45°C ~ +85°C |
| Storage Temperature | -56°C ~ +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 24-32VDC |
| Max Power Consumption | < 12W |
| Steady Power Consumption | < 3.5W (130mW@100K@20°C) |
| Cooling Time | < 5 minutes (110J@100K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ6.4mm |
| Electronics | External |
| Integration Method | IDDCA |
The RS046H integrated dewar cooler assembly provides cryogenic environments for cooled infrared detectors.
SensorMicro is a world-leading infrared detector manufacturer and service provider, committed to delivering high-performance uncooled and cooled thermal imaging detectors to customers worldwide while sharing professional application expertise.
We deliver advanced infrared detectors, camera cores, and modules with versatile formats and wavebands. Designed for clarity, sensitivity, and efficiency, our products integrate seamlessly into diverse systems—empowering next-generation imaging and sensing applications across industries.
SensorMicro detectors are widely used in thermography, security & surveillance, personal vision, automotive, and consumer infrared products. Our volume production capabilities meet growing demands across all existing and emerging markets.

