-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
RS058 Integral Rotary Stirling Cryocooler with Low Consumption and MTTF>10000hrs for Cooling Power>550mW
| Cooling Power | (@77K@20℃)>550mW | Stable Power Consumption | <7W (250mW@77K@20℃) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 116x58.5x71mm |
| Highlight | Integral Rotary Stirling Cycle Cryocooler,Stirling Cycle Cryocooler Assembly,Stirling Cycle Cryocooler Low Consumption |
||
RS058 Stirling Cryo Cooler, Integrated Dewar Cooler Assembly for Cooled Infrared Detectors
RS058 is an integral rotary stirling cryocooler that integrates coolers with an infrared focal plane into an evacuated dewar. With an MTTF of more than 10,000 hours, the RS058 cryocooler exceeds expectations when integrated into various terminal products and operates for extended periods.
We specialize in the design, manufacture, sales and marketing of thermal imaging detectors and infrared modules. We provide customers with a variety of infrared thermal imaging solutions that shorten secondary development time and significantly reduce costs.
- MTTF > 10,000 hours
- Cooling Power: (@77K@20℃) > 550mW
- Cooling Time: < 5 minutes (250J@77K@20℃)
- Low Consumption
- Low Noise
- Built-in Drive Electronics
| Model | RS058 |
|---|---|
| Type | Integral Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | > 10,000 hours |
| Size (mm) | 116 × 58.5 × 71 |
| Weight | < 430g |
| Cooling Power | (@77K@20°C) > 550mW |
| Working Temperature | -45°C to +85°C |
| Storage Temperature | -56°C to +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 18-28VDC/12-16VDC |
| Max Power Consumption | < 13W |
| Steady Power Consumption | < 7W (250mW@77K@20°C) |
| Cooling Time | < 5 minutes (250J@77K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ8mm |
| Electronics | Internal |
| Integration Method | IDDCA |
The RS058 integrated dewar cooler assembly is used to provide cryogenic environment for cooled infrared detectors.
- Requirement Analysis
- Scenario Assessment
- Product Selection
- Customized Solutions
- Rapid Delivery
- System Integration & Testing
- Technical Training
- Application Guidance
- Remote Diagnostics
- Warranty Service
- Firmware Upgrades
- Technical Maintenance
• Gray-white is more suitable for targets with small temperature differences
• Red and blue is more suitable for scenes where problem points need to be identified
• Iron red is the standard color palette for the power industry
Note: Regardless of which palette you choose, the thermal temperature measurements will not change.
• Standard lens: Suitable for normal targets at appropriate distances
• Telephoto lens: Suitable for relatively small targets that need to be viewed from long distances
• Wide angle lens: Better for seeing more detail of objects at close distances
• Macro lens: For viewing very tiny targets at close distances, such as chip circuits

