-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Lightweight Integral Rotary Stirling Cryocooler with 750mW Cooling Power and Built-in Drive Electronics
| Cooling Power | (@77K@20℃)>750mW | Stable Power Consumption | <12W (550mW@77K@20℃) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 120x59x78mm |
| Highlight | Lightweight Stirling Cryocooler,Stirling Cryocooler 750mW |
||
RS079 is one of the integral rotary stirling cryocooler series, providing a miniature closed cycle cooling system to ensure a cryogenic working environment for the normal operation of stirling cooled detectors.
Its motor windings are separated from the working gas to prevent contamination. High wear-resisting coating and clean room assembly are applied to prolong the lifetime and high reliability. For compactness, the electronic drive is built-in. An onboard temperature sensor offers stand-by, remote shutdown and over-temperature protection options. With high performance, RS079 dewar cooler assembly is designed to meet the demand for high cooling power of the large FPA formats.
SensorMicro is a supplier of thermal infrared detectors and infrared camera modules. After years of industrial application experience, we are capable to provide professional, efficient and convenient solutions for customers in all industries with its core technology of independent R&D infrared detector.
- MTTF > 10000 hours
- Cooling Power: (@77K@20℃) > 750mW
- Cooling Time: < 5 minutes (500J@77K@20℃)
- Low Consumption
- Low Noise
- Built-in Drive Electronics
| Model | RS079 |
|---|---|
| Type | Integral Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | > 10000 hours |
| Size (mm) | 120 × 59 × 78 |
| Weight | < 600g |
| Cooling Power | (@77K@20°C) > 750mW |
| Working Temperature | -45°C ~ +85°C |
| Storage Temperature | -56°C ~ +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 18-28VDC |
| Max Power Consumption | < 18W |
| Steady Power Consumption | < 12W (550mW@77K@20°C) |
| Cooling Time | < 5 minutes (500J@77K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ9.4mm |
| Electronics | Internal |
| Integration Method | IDDCA |
The RS079 integrated dewar cooler assembly is used to provide cryogenic environment for cooled infrared detectors.
- Product Customization: Adjust configurations and adapt algorithms to meet industry-specific requirements
- On-Site Technical Support & Training: Provide core customers with hands-on system setup and operational training
- Joint Innovation for New Products & Markets: Collaborate with customers to co-develop innovative infrared application solutions
By using the principle of infrared radiant thermal effect, the uncooled infrared detector converts infrared radiation energy into heat energy with infrared absorption material, so that the temperature of the sensitive material increases. Then, a certain physical parameter of the sensitive material changes accordingly and converts into electrical signal or visible light signal through a certain conversion mechanism designed to realize the detection of the object.
Uncooled infrared focal plane detector does not need an Integrated Dewar Cooler Assembly (IDCA) device and can work at room temperature. It has the advantages of fast start, low power consumption, small size, light weight, long life, low cost and so on. Although the sensitivity of uncooled infrared focal plane detector is not as good as that of cooled infrared detectors, after years of development, its cost performance has been obviously better than the cooled detector, which has a broader application prospect.

