-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Low Consumption RS058 Stirling Cryocooler with Built-in Drive Electronics and MTTF>10000hrs for Infrared Detectors
| Cooling Power | (@77K@20℃)>550mW | Stable Power Consumption | <7W (250mW@77K@20℃) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 116x58.5x71mm |
| Highlight | Low Consumption Stirling Cryocoolers,Stirling Cryocoolers Integrated |
||
RS058 Stirling Cryo Cooler, Integrated Dewar Cooler Assembly for Cooled Infrared Detectors
RS058 is an integral rotary stirling cryocooler which provides a miniature closed cycle cooling system to ensure a cryogenic working environment for the normal operation of cooled infrared detectors. With the MTTF more than 10000hrs, the RS058 cryo cooler will exceed your expectations that it is integrated into various terminal products and operates for extended periods.
We specialize in the design, manufacture, sales and marketing of thermal imaging detectors and infrared modules. We provide customers with a variety of infrared thermal imaging solutions which shorten secondary development time and significantly reduce costs.
- MTTF > 10000 hours
- Cooling Power: (@77K@20℃) > 550mW
- Cooling Time: < 5 minutes (250J@77K@20℃)
- Low Power Consumption
- Low Noise Operation
- Built-in Drive Electronics
| Model | RS058 |
|---|---|
| Type | Integral Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | > 10000 hours |
| Size (mm) | 116 × 58.5 × 71 |
| Weight | < 430g |
| Cooling Power | (@77K@20°C) > 550mW |
| Working Temperature | -45°C to +85°C |
| Storage Temperature | -56°C to +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 18-28VDC / 12-16VDC |
| Max Power Consumption | < 13W |
| Steady Power Consumption | < 7W (250mW@77K@20°C) |
| Cooling Time | < 5 minutes (250J@77K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ8mm |
| Electronics | Internal |
| Integration Method | IDDCA |
The RS058 integrated dewar cooler assembly is used to provide cryogenic environment for cooled infrared detectors in various industrial applications.
World-leading technology in infrared industry
Both uncooled and cooled IR detectors in different formats and pixel sizes
Three production lines with annual production capability up to millions of detectors
Infrared waves cannot be seen with the human eye. Infrared detector / thermal imaging sensor is an optical-electrical device that reacts to infrared radiation and thermal energy, converting it into electrical signals and outputting visible thermal images.
WLP refers to wafer level package. It is the process of completing high vacuum packaging directly on the entire MEMS wafer, then scribing and cutting to make a single infrared sensor. Together with metal package and ceramic package, these are the three main package formats of uncooled infrared detectors.
WLP IR detectors are specially designed to meet miniaturization and low cost requirements in the application of infrared technology to consumer electronics market. With volume fabrication capability, we offer a variety of WLP infrared module solutions to boost new applications in emerging markets.

