All Products
-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Contact Person :
Wendy Wang
Phone Number :
+86 27 50185150
Keywords [ cooled infrared detectors mwir ] match 205 Products.
LS734 Linear Stirling Cryocooler for Cooling MCT Cooled Infrared Detector
| Weight: | ≤1.0kg |
|---|---|
| Type: | Linear Stirling Cryocooler |
| MTTF: | ≥20000hrs |
MWIR Cooled Thermal Module 640x512 15μm for Electro Optical Infrared System
| Resolution: | 640x512 / 15μm |
|---|---|
| NETD: | ≤20mK |
| Spectral Range: | 3.7~4.8μm MW |
MWIR Cooled Thermal Module 1280x1024 With Continuous Zoom Lens 37.5~750mm/F4
| High Definition: | 1280x1024 |
|---|---|
| Pixel Pitch: | 12μm |
| Frame Rate: | 50Hz/100Hz |
320x256 Resolution 30μm Pixel Size MWIR Cooled Optical Gas Imaging Infrared Detector with 10mK NETD for Gas Leak Detection
| Pixel Size: | 30μm |
|---|---|
| Function: | Gas Leak Detection |
| Spectral Range: | 4.5±0.1μm~4.7±0.1μm |
3.2μm~3.5μm MWIR Cooled FPA Infrared Detector with 640x512 Resolution for Methane Gas Leak Detection
| Spectral Range: | 3.2±0.1~3.5±0.1μm |
|---|---|
| Weight (g): | ≤235g |
| Function: | Gas Leak Detection |
MCT MWIR Infrared Detector Cooled Thermal Module 640x512/15μm
| Resolution: | 640x512 / 15μm |
|---|---|
| NETD: | ≤20mK |
| Spectral Range: | 3.7~4.8μm MW |
MWIR Cooled FPA Infrared Detector with 320x256/30μm and 10mK NETD Sensitivity
| Function: | Gas Leak Detection |
|---|---|
| Weight (g): | ≤600 |
| Spectral Range: | 4.2±0.1μm~4.4±0.1μm |
320x256 Resolution 30μm Pixel Pitch 10mK NETD Cooled Infrared Camera Module for MWIR Gas Leakage Detection
| Resolution: | 320x256 / 30μm |
|---|---|
| Spectral Range: | 3.2±0.1~3.5±0.1μm |
| Typical NETD: | 10mK (F1.5) |
Long Range Detection Cooled IR Detector Module Core 1280x1024 12μm
| High Definition: | 1280x1024 |
|---|---|
| Pixel Pitch: | 12μm |
| Frame Rate: | 50Hz/100Hz |
Cooled FPA MCT IR Detector 320x256 30μm for Fast Integration
| Material: | MCT |
|---|---|
| Resolution: | 320x256/30μm |
| NETD: | ≤9mK (F2); ≤15mK (F4) |

