-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
400mW Cooling Power Low Consumption Compact Size Split Rotary Stirling Cryocooler RS046H
| Cooling Power | (@100K@20℃)>400mW | Stable Power Consumption | <3.5W (130mW@100K@20°C) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 45x34x67mm |
| Weight | <250g | MTTF | >10000h |
| Highlight | Cryocooler Split Stirling Engine,Split Stirling Engine,400mW Cryocooler Split Stirling Engine |
||
RS046H is a split version of RS046 rotary stirling cooler developed by SensorMicro. With the same compressor structure of RS046, the split format RS046H is even smaller in size. The cold finger in RS046H dewar cooler has the same diameter as that in RS046 cooler but with shorter length. Benefit from the split design of the compressor and the cold finger, the infrared system with RS046H integrated is flexible in special design.
We are a supplier of thermal infrared detectors and infrared camera module. After years of industrial application experience, we are capable to provide professional, efficient and convenient solutions for customers in all industries with its core technology of independent R&D infrared detector.
- MTTF > 10000hrs
- Cooling Power: (@100K@20℃) > 400mW
- Cooling Time: < 5mins (110J@100K@20℃)
- Small Size
- Low Noise
- Low Consumption
| Model | RS046H |
|---|---|
| Type | Split Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | > 10000hrs |
| Size (mm) | 45×34×67 Φ38×70 |
| Weight | < 250g |
| Cooling Power | (@100K@20°C) > 400mW |
| Working Temperature | -45°C ~ +85°C |
| Storage Temperature | -56°C ~ +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 24-32VDC |
| Max Power Consumption | < 12W |
| Steady Power Consumption | < 3.5W (130mW@100K@20°C) |
| Cooling Time | < 5min (110J@100K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ6.4mm |
| Electronics | External |
| Integration Method | IDDCA |
The RS046H integrated dewar cooler assembly is used for provide cryogenic environment for the cooled infrared detectors.
- High sensitivity and excellent performance
- World-leading technology in infrared industry
- Various infrared detectors available
- Both uncooled and cooled IR detectors in different formats and pixel size
- Volume production to ensure fast delivery
- Three production lines with annual production capability up to millions of detectors

