-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
LS734 Linear Stirling Cryocooler with Low Power Consumption, High Reliability, and Compact Design for MCT Cooled Infrared Detectors
| Steady Power Consumption | ≤10W (430mW@77K@20℃) | MTTF | ≥20000hrs |
|---|---|---|---|
| Integration Method | IDDCA | Type | Linear Stirling Cryocooler |
| Weight | ≤1.0kg | Max Power Consumption | 50W |
| Highlight | LS734 Cryocooler,Linear Stirling Cryocooler,MCT Cooled Infrared Detector Cryocooler |
||
The LS734 linear Stirling cryocooler incorporates advanced moving magnet linear motor technology and self-lubricating coatings to significantly enhance reliability and operational lifespan. The flexible connection between compressor and dewar via connecting pipes enables versatile layout configurations across various application scenarios.
- Rapid cooling capability
- Wide operating temperature range
- Low vibration and noise levels
- High reliability for continuous operation
- Designed for 24/7 long-term operation
Gas leak monitoring, security surveillance, and other scenarios requiring extended continuous operation.
| Model | LS734 |
|---|---|
| Type | Linear Stirling Cryocooler |
| MTTF | ≥20000 hours |
| Maximum Size | Compressor: Φ46×122 mm Expander: Φ40×88 mm |
| Weight | ≤1.0 kg |
| Cooling Power | ≥1300 mW (@77K@20℃) |
| Operating Temperature | -45℃ to +71℃ |
| Storage Temperature | -55℃ to +85℃ |
| Environmental Specification | GJB150A-2009 |
| Input Voltage | 24V DC |
| Max Power Consumption | 50W |
| Steady Power Consumption | ≤10W (430mW@77K@20℃) |
| Cooling Time | ≤4 minutes (450J@77K@20℃) |
| Cold Finger Dimension | Φ8 mm |
| Electronics | Built-in |
| Integration Method | IDDCA |
- 8-inch 0.11μm VOx Uncooled Infrared Detectors
- 8-inch 0.5μm MCT Cooled Infrared Detectors
- 8-inch 0.5μm T2SL Cooled Infrared Detectors
- 6 million self-developed infrared detectors per year
- 30,000 m² semiconductor fabrication facility
- 20,000 m² cleanroom area

