-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
400mW Cooling Power Low Consumption Compact Size Split Rotary Stirling Cryocooler RS046H
| Cooling Power | (@100K@20℃)>400mW | Stable Power Consumption | <3.5W (130mW@100K@20°C) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 45x34x67mm |
| Weight | <250g | MTTF | >10000h |
| Highlight | Rotary Stirling Engine Cryocooler,Split Rotary Stirling Cryocooler,Low Consumption Stirling Engine Cryocooler |
||
The RS046H is a split version of the RS046 rotary Stirling cooler. Featuring the same compressor structure as the RS046, the split format RS046H offers an even more compact size. The cold finger in the RS046H dewar cooler maintains the same diameter as the RS046 cooler but with a shorter length. The split design between compressor and cold finger provides enhanced flexibility for specialized infrared system designs.
- MTTF > 10,000 hours
- Cooling Power: (@100K@20℃) > 400mW
- Cooling Time: <5 minutes (110J@100K@20℃)
- Small Size
- Low Noise
- Low Consumption
| Model | RS046H |
|---|---|
| Type | Split Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | > 10,000 hours |
| Size (mm) | 45×34×67 Φ38×70 |
| Weight | <250g |
| Cooling Power | (@100K@20°C) > 400mW |
| Working Temperature | -45°C ~ +85°C |
| Storage Temperature | -56°C ~ +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 24-32VDC |
| Max Power Consumption | <12W |
| Steady Power Consumption | <3.5W (130mW@100K@20°C) |
| Cooling Time | <5min (110J@100K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ6.4mm |
| Electronics | External |
| Integration Method | IDDCA |
The RS046H integrated dewar cooler assembly is designed to provide cryogenic environments for cooled infrared detectors.
Diverse Product Portfolio: Comprehensive range including infrared detectors, camera cores, and modules to meet various integration requirements.
Rich Product Variety: Multiple array resolutions, pixel sizes, wavebands, and lens options combinations provide greater flexibility for diverse applications.
Outstanding Performance: Clear imaging, compact size, low power consumption, high sensitivity, and strong reliability—designed to perform under a wide range of environmental challenges.
Easy Integration: Multiple interface options make integration straightforward and enable rapid development across multiple application fields.
Cryocoolers are machines that maintain sensors at extremely low temperatures to enable thermal imaging during long-term missions. In many high-end applications, the sensors that capture images require these extremely low temperatures for optimal performance.
Long battery life and reliable operation are the primary factors in measuring cryocooler quality. Our cryocooler features a wide operating temperature range and excellent reliability, with MTTF (Mean Time to Failures) reaching 10,000 hours—meeting 24/7 continuous operation requirements.
MTTF (Mean Time to Failure) measures a component's reliability by indicating how long, on average, a part lasts before failure and replacement. Fundamentally, it indicates the quality of the components you're purchasing—longer-lasting parts provide greater value.

