All Products
-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Contact Person :
Wendy Wang
Phone Number :
+86 27 50185150
Low Consumption RS058 Integrated Dewar Cooler Assembly with Built-in Drive Electronics and MTTF More Than 10000hrs
Product Details
| Cooling Power | (@77K@20℃)>550mW | Stable Power Consumption | <7W (250mW@77K@20℃) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 116x58.5x71mm |
| Highlight | Low Consumption Dewar Cooler Assembly,Built In Electronics Dewar Cooler Assembly,Integrated Dewar Rotary Stirling Cryocooler |
||
Product Description
Low Consumption Integrated Dewar Cooler Assembly With Built In Drive Electronics
RS058 Integrated Detector Dewar Cooler Assembly
Low Noise Integrated Dewar Cooler Assembly With MTTF More Than 10,000 Hours
RS058 is an integral rotary Stirling cryocooler that integrates coolers with an infrared focal plane into an evacuated dewar. With MTTF exceeding 10,000 hours, cooling power >550mW (@77K@20℃), and cooling time <5 minutes (250J@77K@20℃), the RS058 cryocooler exceeds expectations when integrated into various terminal products for long-term operation.
As a leading infrared detector and thermal imaging module supplier, we provide customers with various mature and stable infrared thermal imaging solutions.
Main Features
- MTTF > 10,000 hours
- Cooling Power: (@77K@20℃) ≥ 550mW
- Cooling Time: ≤ 5 minutes (250J@77K@20℃)
- Low Consumption
- Low Noise
- Built-in Drive Electronics
Product Specifications
| Model | RS058 |
|---|---|
| Type | Integral Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | ≥ 10,000 hours |
| Maximum Size (mm) | 116 × 58.5 × 71 |
| Weight | ≤ 430g |
| Cooling Power | (@77K@20℃) ≥ 550mW |
| Operating Temperature | -45℃ ~ +71℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Environmental Specification | GJB150A-2009 |
| Input Voltage | 18-28VDC / 12-16VDC |
| Max Power Consumption | ≤ 14W |
| Steady Power Consumption | ≤ 5.5W (220mW@77K@20℃) |
| Cooling Time | ≤ 5 minutes (250J@77K@20℃) |
| Cold Finger Size | Φ8mm |
| Electronics | Built-in |
| Integration Method | IDDCA |
Industrial Applications
The RS058 integrated dewar cooler assembly is used to provide cryogenic environment for cooled infrared detectors.
Our Advantages
- Deep Technical Expertise: With many years of experience in research, development, and application of infrared sensor technology, we have strong capabilities across chip design, wafer fabrication, packaging and testing, and system integration.
- Focused on Innovation and Practical Implementation: Committed to driving technological breakthroughs in thermal imaging, constantly pushing boundaries in NETD, SWaP, and operating temperature.
- Diversified Product Portfolio: Backed by independent R&D and multiple technical pathways, we offer comprehensive infrared detection components for various industries.
- Rigorous Reliability Validation: Supported by robust quality management system with multiple testing procedures to ensure long-term stability and reliability.
- Professional Technical Support: Our engineering team works closely with customers to accelerate system integration, improve efficiency, and shorten time-to-market.
Frequently Asked Questions
What is a cryocooler used for?
Cryocoolers are machines that keep sensors extremely cold so that thermal images can be taken on long-term missions. In many high-end applications, the sensors that capture images require extremely low temperatures.
What are the main factors to measure the quality of a cryocooler?
Long battery life and reliable operation are main factors to measure cryocooler quality. Our cryocooler has a wide operating temperature range and excellent reliability. Its MTTF (Mean Time to Failure) reaches 10,000 hours, meeting 24×7 boot operation requirements.
What is MTTF?
MTTF (Mean Time to Failure) measures a part's reliability. It shows how long on average a part lasts before it fails and needs replacement. Fundamentally, it indicates the quality of the parts you're purchasing. The longer they last, the more value you're getting.
Recommended Products

