-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
384×288 Resolution 17μm Pixel Size Infrared Thermal Imaging Core for Human Body Temperature Screening
| Resolution | 384x288/17μm | NETD | <50mK |
|---|---|---|---|
| Spectral Range | 8~14μm | Size | 25.4×25.4×37.7mm |
| Frame Rate | 25Hz | Operating Voltage | 5±0.5V |
| Highlight | Temperature Screening Ir Camera Module,50mK Ir Camera Module |
||
Elevated Skin Temperature Screening Infrared Thermal Module for Human Body Temperature Measurement
The iHA417W fever screening thermal camera is a proven solution in the fight against COVID-19. It enables rapid non-contact measurement and safe preliminary fever screening across various applications. The module integrates a 384×288 / 17μm infrared detector, 7mm infrared optical lens, and specialized SDK for precise human body temperature measurement.
This thermal screening camera is essential for testing individuals before they enter high-traffic areas. It can be seamlessly integrated into locations such as supermarkets, hospitals, subway stations, schools, and other public venues.
We specialize in the design, manufacturing, sales, and marketing of thermal detector sensors and thermal image sensor modules. Our comprehensive infrared thermal imaging solutions significantly reduce secondary development time and overall costs for our customers.
- NETD <30mk, High Sensitivity
- Easy to Integrate
- Non-contact Design
- Field of View: 37.2°×28.3°
- Temperature Difference: ±0.5℃
- Temperature Measurement Distance: Optimal 5 Meters
| Model | iHA417W |
|---|---|
| IR Detectors Indicators | |
| Resolution | 384×288 |
| Pixel Size | 17μm |
| Spectral Response | 8~14μm |
| Typical NETD | <50mK |
| Image Processing | |
| Frame Rate | 25Hz |
| Start-up Time | 5s |
| Digital Video | RAW/YUV |
| Image Display | Black Hot/White Hot/Pseudo Color |
| Image Processing | NUC/3DNR/DNS/DRC/EE/SFFC |
| Electrical | |
| Standard External Interface | TYPE-C |
| Communication | USB2.0 |
| Operating voltage | 5±0.5V |
| Typical Power Consumption | 0.85W |
| Temperature Measurement | |
| Operating Temperature | -10℃~+50℃ |
| Temperature Measurement Range | +15℃~+50℃ |
| Temperature Measurement Accuracy | ≤±0.5℃ (after 2-minute warm-up, ambient 23±3°C, target 32-42°C) |
| Measurement Distance | a. 0.5m, depth of field: 0.4m~0.6m; b. 0.8m and 2m, the temperature measurement distance can be switched by the host computer or serial port command, depth of field: 0.8m~∞m |
| SDK | Support Windows/Android/Linux SDK, Realize Video Stream Analysis, Module Control, Comprehensive Array Temperature Measurement, Temperature Imaging, Temperature Window Setting, Multiple Integration |
| Mechanical | |
| Size(mm) | ≤25.4×25.4×37.7 (including 7mm lens) ≤25.4×25.4×37.7 (including 9.1mm lens) |
| Weight | 38.5±3g(including 7mm lens) 38±3g(including 9.1mm lens) |
| Environmental Adaptability | |
| Operating Temperature | -10℃~+50℃ |
| Storage Temperature | -40℃~+85℃ |
| Humidity | 5%~95%, non-condensing |
| Vibration | Random Vibration, 5.35grms, 3-axis |
| Impact | Half Sine Wave, 40g/11ms, 3 Axis, 6 Direction |
| Optical Lens | |
| Lens Options | Fixed Focus Athermal: 7mm/9.1mm |
| Certification | |
| Certification | ROHS/REACH |
The iHA417W thermal camera module is a popular solution for human body temperature detection and fever screening applications.
Our infrared detectors deliver high sensitivity and excellent performance, backed by world-class technology in the infrared industry. We offer a wide selection of uncooled and cooled infrared detectors with various formats and pixel specifications.
Equipped with three production lines, we achieve large-scale manufacturing with an annual output of millions of detectors, enabling fast and stable delivery to meet market demands.

