-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
RS046H 400mW Low Consumption Compact Stirling Cryocooler for Infrared Detectors
| Cooling Power | (@100K@20℃)>400mW | Stable Power Consumption | <3.5W (130mW@100K@20°C) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 45x34x67mm |
| Weight | <250g | MTTF | >10000h |
| Highlight | 400mW Integrated Dewar Cooler Assembly,250g Integrated Dewar Cooler Assembly |
||
RS046H 400mW Split Rotary Stirling Cryocooler for Cooled Infrared Detectors
RS046H is a split version of the RS046 rotary stirling cooler developed by SensorMicro. With the same compressor structure as the RS046, the split format RS046H features an even smaller size. The cold finger in the RS046H dewar cooler has the same diameter as that in the RS046 cooler but with shorter length.
Benefiting from the split design of the compressor and the cold finger, infrared systems with RS046H integration offer flexibility for specialized designs.
We are a supplier of thermal infrared detectors and infrared camera modules. With years of industrial application experience, we provide professional, efficient, and convenient solutions for customers across all industries, leveraging our core technology of independently R&D infrared detectors.
- MTTF > 10,000 hours
- Cooling Power: (>400mW @100K @20℃)
- Cooling Time: <5 minutes (110J @100K @20℃)
- Small Size
- Low Noise
- Low Consumption
| Model | RS046H |
|---|---|
| Type | Split Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | > 10,000 hours |
| Size (mm) | 45*34*67 Φ38*70 |
| Weight | < 250g |
| Cooling Power | (@100K@20°C) > 400mW |
| Working Temperature | -45°C ~ +85°C |
| Storage Temperature | -56°C ~ +85°C |
| Environmental Specification | MIL-STD-810 |
| Input Voltage | 24-32VDC |
| Max Power Consumption | < 12W |
| Steady Power Consumption | < 3.5W (130mW@100K@20°C) |
| Cooling Time | < 5 minutes (110J@100K@20°C) |
| Cold Finger Dimension | Φ6.4mm |
| Electronics | External |
| Integration Method | IDDCA |
The RS046H integrated dewar cooler assembly is used to provide cryogenic environments for cooled infrared detectors.
- Complete Documentation: Product manuals, setup guides, and selection references for immediate implementation
- Development & Testing Assistance: Sample integrated testing, performance evaluation, and parameter verification
- Advanced Developer Toolkit: SDKs, APIs, algorithms, and debugging tools for deep integration
- Remote Technical Support: 24/7 support with quick response and timely resolution for critical issues
- Warranty: Original parts and strict process adherence to restore optimal performance
Infrared thermal imaging is a method that utilizes infrared radiation and thermal energy to gather information about objects. It converts invisible infrared radiation into visible infrared thermal images displaying temperature distribution of target surfaces. Different objects and even different parts of the same object have varying radiation abilities and infrared reflection strengths.
- Night vision
- Search & rescue
- Non-destructive testing
- Epidemic prevention
- Thermography
- Security & monitoring
- Firefighting
- And more applications
A thermal imaging module typically consists of an infrared detector, infrared lens, and hardware electronics with embedded software and algorithms. It represents the minimum functional unit of a thermal imaging device.

