-
Thermal Camera Core
-
Thermal Security Camera
-
Drone Thermal Camera
-
Plug-in Thermal Camera
-
Cooled Infrared Detectors
-
Cooled Camera Modules
-
Optical Gas Imaging
-
Infrared Thermal Camera Module
-
High Resolution Thermal Camera Module
-
Thermal Camera For Fever Detection
-
Vehicle Mounted Thermal Camera
-
Integrated Dewar Cooler Assembly
-
Uncooled Infrared Detectors
Low Noise Integrated Dewar Cooler Assembly with MTTF More Than 10000hrs and Cooling Power >550mW
| Cooling Power | (@77K@20℃)>550mW | Stable Power Consumption | <7W (250mW@77K@20℃) |
|---|---|---|---|
| Working Temperature | -45℃~+85℃ | Size | 116x58.5x71mm |
| Highlight | Low Noise Integrated Dewar Cooler Assembly,Integrated Dewar Cooler Assembly 10000hrs,ISO9001 Integrated Dewar Cooler Assembly |
||
RS058 Stirling Cryo Cooler, Integrated Dewar Cooler Assembly for Cooled Infrared Detectors
RS058 is an integral rotary stirling cryocooler that integrates coolers with an infrared focal plane into an evacuated dewar. With an MTTF of more than 10,000 hours, cooling power >550mW (@77K@20℃), and cooling time <5 minutes (250J@77K@20℃), the RS058 cryo cooler exceeds expectations and is integrated into various terminal products for long-term operation.
As a leading infrared detector and thermal imaging module supplier, SensorMicro provides customers with various mature and stable infrared thermal imaging solutions.
- MTTF > 10,000 hours
- Cooling Power: (@77K@20℃) > 550mW
- Cooling Time: < 5 minutes (250J@77K@20℃)
- Low Consumption
- Low Noise
- Built-in Drive Electronics
| Model | RS058 |
|---|---|
| Type | Integral Rotary Stirling Cryocooler |
| MTTF | ≥ 10,000 hours |
| Maximum Size (mm) | 116 * 58.5 * 71 |
| Weight | ≤ 430g |
| Cooling Power | (@77K@20℃) ≥ 550mW |
| Operating Temperature | -45℃ ~ +71℃ |
| Storage Temperature | -55℃ ~ +85℃ |
| Environmental Specification | GJB150A-2009 |
| Input Voltage | 18-28VDC / 12-16VDC |
| Max Power Consumption | ≤ 14W |
| Steady Power Consumption | ≤ 5.5W (220mW@77K@20℃) |
| Cooling Time | ≤ 5 minutes (250J@77K@20℃) |
| Cold Finger Size | Φ8mm |
| Electronics | Built-in |
| Integration Method | IDDCA |
The RS058 integrated dewar cooler assembly is used to provide cryogenic environment for cooled infrared detectors.
- High sensitivity and excellent performance - World-leading technology in infrared industry
- Various infrared detectors available - Both uncooled and cooled IR detectors in different formats and pixel sizes
- Volume production to ensure fast delivery - Three production lines with annual production capability up to millions of detectors
Low light needs natural light and transforms weak natural light images into enhanced electronic images through image intensifiers. Active IR actively emits infrared light and uses infrared beams reflected by the target, offering very poor concealment. Thermal imaging doesn't need any light and is a passive infrared night vision that detects infrared radiation differences between targets and scenes or different parts of an object. It is not affected by changes in surrounding lighting conditions, during night, or even in fog, rain and other harsh environments.
In most cases, you cannot. However, infrared rays cannot penetrate walls, and glass can block IR. Therefore, if you don't want to be detected, you can conceal behind glass or walls to block thermal imaging.

